math

posted by l

Pete recently bought whiteboard supplies for employees in his office. He spent $140 on whiteboards, markers, and erasers. The markers came in packs of 5, which cost $6 per pack. One (1) eraser was 1/3 of the cost of 1 pack of markers and 1 whiteboard was 5 times the cost of 1 eraser. If Pete purchased 56 items in total, including 35 markers, then how many whiteboards did he buy?

  1. Reiny

    number of markers ..... 35 , so 7 packs
    number of erasers ...... x
    number of whiteboards .... y
    cost of markers ------ $6 per pack
    cost of erasers ------ $2
    cost of whiteboards ---- $10

    x+y+35 = 56
    x + y = 21 **
    7(6) + 2x + 10y = 140
    2x + 10y = 98
    x + 5y = 49 ***

    subtract ** from ***
    4y = 28
    y = 7

    carry on .....

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.
  2. Math

    Please help solve and explain it, thank you. 1. Juan, Steve and Gabriella bought a total of 30 markers at an art store. Juan bought 3 more markers than Steve. Gabriella bought 7 times as many markers as Steve. How many markers did …
  3. math

    Juan, Steve, and Gabriella bought a total of 30 markers at an art store. Juan bought 3 more markers than Steve. Gabriella bought 7 times as many markers as Steve. How many markers did each buy.
  4. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 …
  5. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had …
  6. Math

    Ms. Compra bought 5 markers for $4.75. At this price how much will 4 markers cost?
  7. math

    Help solving one more question please!Mason spent $15.85 for 3 notebooks and 2 boxes of markers.The boxes of markers cost $3.95 each,and the sales tax was $1.23.he also used a coupon for $0.75 off his purchase.If each notebook had …
  8. Math

    Mrs.Carter bought 7 dry erase markers for $40. How much would 20 markers cost ?
  9. Math

    If I spent $15.85 for three notebooks and 2 boxes of markers the boxes of markers cost 3.95 each and the tax is 1.23 and I have a coupon for 0.75 how much did each notbook cost
  10. Math

    I bought three times as many erasers as pens and spent $155 in total. I spent $65 more on the pens than the erasers. Given that 's pen cost $1.90 more than an eraser, find the cost of a pen.

More Similar Questions