math

posted by Susan

Lee has a 1 1/2 pound supply of Kitty Biscuit Treats. Each day he gives his kitten 1/8 pound of the biscuits. For how many day will his supply last?

  1. Ms. Sue

    (3/2) / (1/8)

    (3/2) * 8 = ?

  2. Eric

    (3/2) * 8 = (3*8)/2 = 24/2 =12

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    2) Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) …
  2. Economics

    Earl’s production function is f(x1, x2) = x1^(1/2) * x2^(1/3), where x1 is the number of pounds of lemons he uses and x2 is the number of hours he spends squeezing them. His cost function is c(w1, w2, y) = 2w1^(1/2) * w2^(1/2) * …
  3. japan

    Using demand and supply analysis to assist you, what are the effects on the exchange rate between the British pound and the Japanese yen from: a decrease in Japanese interest rates The yen depreciates, and the pound appreciates b. …
  4. Math

    As a rule of thumb, people should drink 1/2 ounce of water for each pound of body weight per day. How much water should a 145 pound person drink per day ?
  5. Math

    David carried 29 pounds of kitty litter in bags into the basement. There were 4 pound bags and 7 pound bags. How many of each size bag did he carry?
  6. Math/Fractions

    Tanisha has 2 new kittens. Together they weigh 3 5/8 pounds. If the male kitten weighs 5/8 pound more than the female kitten, how much does the male kitten weigh?
  7. 4th grade

    how many pound of food does the dog eat over the 3 day period?
  8. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts?
  9. Math please help

    A recipe for 48 biscuits uses 2 2/3 cups of biscuit mix. How many biscuits are made from each cup of biscuit mix?
  10. math

    A store mixes peanuts worth $10 per pound and biscuit worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 432 pound mixture.

More Similar Questions