English

posted by .

1. I was at the beach at sunset.
2. She got married at 25.
3. She bought the backpack at 20 dollars.
4. She bought the backpack for 20 dollars.
5. He was at/on the corner of the street.
6. He was driving at 70 mph.
(Are they all grammatical? Can we use 'for' instead of 'at' as in #4? How do you read 'mph'?)

  • English -

    4 is much better than 3.

    5 is correct with either preposition.

    "mph" sounds just like that: "em pee ach" but "miles per hour" is also commonly used -- or simply "He was going 70 on that long lonely highway."

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math, rates

    Which rates are equivalent? 6 U.S. dollars = 18 U.S. dollars 8 Canadian dollars 20 Canadian dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 12 Canadian Dollars 6 U.S. dollars = 9 U.S. dollars 8 Canadian dollars 16 Canadian
  2. physics

    You take your backpack out of the car, hike to the top of a nearby mountain, and return with your backpack to your car at the bottom. Have you changed the amount of your backpack's mechanical energy?
  3. science

    a crane does 62,500. J of work lifting a 120.-N backpack?
  4. physics

    A backpack full of books weighing 58.0 rests on a table in a physics laboratory classroom. A spring with a force constant of 140 is attached to the backpack and pulled horizontally. If the backpack begins to slide when the spring ( …
  5. physics

    If You did 150 joules of work lifting a 120 newton backpack.A) How high did you lift the backpack?
  6. physics

    11. You did 150. J of work lifting a 120.-N backpack. a. How high did you lift the backpack?
  7. SS

    Nivea wants to buy a new backpack. She looks at different choices. One store has a yellow backpack and a large blue one that she likes. Another store has a big, red backpack and a smaller red one. Nivea wants a big backpack and she …
  8. math

    Ralph bought 4 books for k dollars each. Iris bought 5 books for k dollars each. If together they spend 90 dollars, how much is each book?
  9. calculus

    it costs 8 dollars to manufacture and distribute a backpack.If the backpack sell at x dollar each, the number sold , n, is given by n= 3/(x-8)+5(100-x) . Find the selling price that will maximize the profit.
  10. math

    Jessica had $15. She bought 3 apples for x dollars each. Levi had $27 and bought 5 apples for x dollars each. Which expression represents how much money both Jessica and Levi have left altogether?

More Similar Questions