Math

posted by Cordarius

Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.

  1. PsyDAG

    "ordered pairs"?

    Total cost = $30x

  2. cynthia

    3, 90 1, 30

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Piano lessons

    I have a daughter who is 4 years old. I would like her to learn how to play the piano. At what age should I sign her up for lessons?
  2. MATH

    Peggy wants to give piano lessons at her home. She has 10 students per week for a half-hour lesson, and 5 students per week for a full-hour lesson. Which expression below represents how many dollars she will earn per week at a rate …
  3. math

    swimming lessons at the local park district swimming pol cost $18.00 for 3 weeks of lessons. What is the best estimate of the total cost for 8 people to take swimming lessons at the pool?
  4. math

    A piano manufacturer has a daily fixed cost of $1200 and a marginal cost of $1500 per piano. Find the cost C(x) of manufacturing x pianos in onde day. Use your function to answer the following questions: a)On a given day, what is the …
  5. math

    what is the unit rate for each lesson? tuesdays 5:00-6:00pm and saturdays 10:00-11:00am number of lessons 20 cost $200 for 20 lessons
  6. Math

    Gymnastic lessons cost $30 per week. How much will 18 weeks of gymnastic lessons cost?
  7. Math

    Jim's piano lesson are 30 minutes longer than Suzanne's clarinet lesson.Suzanne's clarinet lesson are one-third the length of pedro's guitar lessons.If pedro's guitar lessons are 60 minutes long,hoe long are Jim and Suzanne's lessons?
  8. Math

    Christina spent a quarter of her savings on piano lessons. She then babysat for $10 per hour and babysat for a total of 20 hours. She deposited that money in her account. After paying for piano lessons, Christina still had $300 in …
  9. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons. (–1,–30) (0,30) (1,30) (1.5,50) (3,90)
  10. Math(Connexus 6th) Unit 6

    A mail-order supplier of small electrical parts charges a shipping fee of $8, plus $5 for each push-button light switch ordered. If x is the number of push-button switches ordered, then the expression for the total cost of an order …

More Similar Questions