math

posted by .

The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00 to make.


If everyone who orders wristbands orders one small and one large wristband, write two equivalent expressions to represent the cost the student council will have to make to have the wristbands made.
(5.00 + 3.00) x 350 and 8.00 x 350?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Two cassettes and three cd's cost $175 while four cassettes and one cd cost $125. 1)Given that one cassette cost $x and one cd cost $y,write two equations in x and y to represent this information. 2)Calculate the cost of one cassette.
  2. economics

    Karen can make 15 wristbands and only three pot holders in one hour. Anna can make 12 wristbands but 2 potholders in one hour. What is the opportunity cost of a pot holder?
  3. algebra

    Speciality t shirts are being sold online for $30 plus one time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t shirts bought. What function rule models the cost of the t shirts?
  4. algebra

    Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts?
  5. math

    When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write an equation in the form y = mx + b that represents the cost, y, for x shirts.
  6. math

    The t-shirts for the fundraiser will cost $4.00 to make and there is a $25.00 delivery fee. There are two sized wristbands; a large one that will cost $5.00 to make, and a small one that will cost $3.00. 1. Write an expression to represent …
  7. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550 cards …
  8. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550 cards …
  9. math-story prob

    Please help: The total cost of gift baskets include the cost of each basket and a one time delivery fee. One company bought 40 baskets for a total of $715 and another company bought 400 baskets for $5,935. What is the cost per basket?
  10. math-story prob

    The total cost of gift baskets include the cost of each basket and a one time delivery fee. The cost of the basket is the same regardless of how many the customers orders. One company bought 40 baskets for a total of $715 and another …

More Similar Questions