algebra

posted by .

The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be used?

  • algebra -

    315=T+C
    6T+13C=8*315

    does that help?

  • algebra -

    yes, thanks, i solved the same:)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with …
  2. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. …
  3. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  4. Word Problems

    The manager has one type of coffee that sells for $5 per pound and another type that sells for $11 per pound. The manager wishes to mix 90 pounds of the $11 coffee to get a mixture that will sell for $10 per pound. How many pounds …
  5. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  6. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  7. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  8. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  9. Algebra

    Sarah mixes cashews that cost $9.00 per pound with 50 lb of peanuts that cost $5.00 per pound. How many pounds of cashews should she mix to make a nut mixture that cost $6.50 per pound?
  10. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she can …

More Similar Questions