math 4

posted by .

afton made a chicken dish for dinner, she added a 10 ounce package of vegetables and a 14 ounce package of rice to 40 ounces of chicken, what was the total weight of the chicken dish in pounds?

  • math 4 -

    16 ounces = 1 pound

  • math 4 -

    Alfton made a chicken dish for dinner.She added a 20-ounces package of rice to 40 ounce of chicken.What was the total weight of the chicken dish in pounds?

  • math 4 -

    4

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224 …
  2. Decimal word problem

    Nadia's diet can says she can eat 3.5 ounces of chicken nuggets. The package weighs 10.5 ounces and contains 15 chicken nuggets. How many nuggets can Nadia eat?
  3. math

    A small, medium, and large sized chicken were weighing themselves on a scale. The large and medium chicken steppedon the scale together with a total weight of 30 lbs. The large and small chicken had a total weight of 25 lbs. The small …
  4. math,percentage

    Ruzita bought 3kg of chicken.she used 0.75kg of the chicken to cook curry and another 0.13kg to stew w/ vegetables.what percentage of the chicken was not used?
  5. math

    One-quarter of the chicken pieces in the dish are wings. There are 7 wings. Hiw many chicken pieces are in the dish?
  6. maths

    Ali went to the store to buy vegetables .He bought 16 ounce of potatoes,1.5 pounds of onions, 4 ounce of celery 1 pound of tomatoes ,and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds help me please
  7. MATHS

    Ali went to the store to buy vegetables he bought 16 ounce of potatoes 1.5 pounds of onions,4 ounce of celery 1 pound of tomatoes and 4 ounce of garlic what is the total weight of the vegetables in pounds/
  8. math

    Chicken was on sale for $7.95 per pound. Laurie bought small package that weighed 0.8 pound. How much did Laurie pay for the chicken?
  9. math

    An online retailer sells two packages of protein bars. Package A: 10-pack of 2.1 ounce bars Cost A: $15.37 Package B: 12-pack of 1.4 ounce bars Cost B: $15.35 1)Which package has the better per bar?
  10. math

    Carol buys 1.2 pounds of chicken breast. If each pound of chicken breast cost $3.70,how much will she pay for the chicken breast.

More Similar Questions