math

posted by .

Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive? Two of the friends put the portions they received together and then gave them to the food pantry. How many pounds of apples did they give to the food pantry? Audrey used 1 2/3 of the apples the two friends gave to the food pantry to make apple sauce and the remaining to make apple pies. How many pounds of apples did Audrey use to make apple pies?

  • math -

    each of the friends gets 7/4 lbs or 1.75 lbs

    two of those combined is 2(1.75) or 3.5 lbs go to the food pantry.

    Audrey used 1 2/3 of the food pantry apples to make apple pies
    she used (5/3)of 3.5 or (5/3)(14/4)
    = 35/6 lbs
    or appr 5.83 lbs

  • math -

    1gvf

  • math -

    1gvf
    Fudhshdyzyhxhxhhfjdjeie8e8ree

  • math -

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends.How many pounds of apples did each person receive.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Audrey bought 7 pounds of diced apples and shared them equally among 4 friends. How many pounds of apples did each person receive?
  2. HELP PLZ

    1. Milo bought pounds of red apples and pounds of green apples to make applesauce. How many pounds of apples did he buy in all?
  3. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
  4. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive?
  5. math

    Five friends picked 7 pounds of apples. They will share the apples equally. How much will each get?
  6. mathematics

    Jean-Claude equally shared a box of chocolates with two of his friends. The box wieghed 9/5 pounds. How many pounds of chocolate did the each person receive?
  7. math

    ruth bought 18 pieces of candy. he gave 1/6 of apples to each of his 5 friends how many apples did each friend get
  8. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  9. Math

    Jean Claude equally shared a box of chocolates with two of his friends. The box weighed 9/5 pounds. How many pounds of chocolate did each person receive?
  10. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?

More Similar Questions