math

posted by .

what is the unit of 120mi using 3gal

  • math -

    120/3 = _______ miles per gallon

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help?
  3. algebra

    what is 8gal7qt minus 3gal 2qt?
  4. 8th grade

    how do you solve ths problem?? 78mi on 3gal (find the unit rate)
  5. Math

    A rectangle has parameter of 24 unit, if width is 4 unit what is length. 10 unit 6 unit 16 unit 8 units My answer is 16 unit.. I wan a make sure if I am right.
  6. Math

    3gal 2qt=___qt I know that 1gal=4qts. So 3gal=2quarts?
  7. Math

    48in=1yd 1 foot or 1.3 9680yd=5mi 880yd or 5.5 15840ft=3mi 6gal=24qt 4pt=8c 32fl oz=4c 9qt=18pt 15qt=3gal 3qt or 3.75 7gal=56pt
  8. Math

    3gal=___qt 12? 32oz=___lb 2? 16pt=___qt 8?
  9. Math

    3gal=___pt 24? 2t=___oz 64000? 4c=__fl oz 32?
  10. math

    An automobile rental angency charges $170 for 5 days for a certain model car. What is the unit price in dollars per day?

More Similar Questions