Post a New Question

Math

posted by .

You are buying gifts for 10 people. You decide to buy each person either a CD or a DVD. A CD costs $12 and a DVD costs $20.

Write and simplify an expression in terms of c for the total cost of all the gifts you buy.


My answer- My expression is 12c + 20(10-c). When I use the distributive property, I get 12c + 200 - 20c. Now, when I simplify this even further, I get 32c + 200, which is not making sense.

  • Math -

    you should subtract that 20c, making

    200-8c

    note if c=0 all gifts are dvd's, costing 200.

    Then since cd's are $8 cheaper, you save $8 for each cd bought.

  • Math -

    Thank you. Also, the problem asks about what properties of real numbers I used to solve this problem. So far, I am only seeing the distributive property. Is this the only one used?

  • Math -

    I suppose associative is also involved, since we have to use it to rearrange the

    12c+200-20c
    to be

    200+12c-20c
    then distributive again to get

    200+(12-20)c

    do you have some property that equates adding a negative and subtracting a positive?

  • Math -

    No.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Amir has $100 and is saving $5 per week to buy a new DVD player. Pete has $80 and ius saving $7 per week to buy the same DVD player. Which system of equations can be used to find w, the number of weeks it would take them to have m, …
  2. Algebra story problem, check please?

    Dan purchases dvd's from a website, each dvd costs 11 dollars, and the shipping and handling fee is 6.95, dan is charged a total of 50.95, how many dvds did he purchase?
  3. Math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $6 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $48 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  4. Alg.2

    The membership to your local video store is flat rate of $10/year and the DVD rental rate is $3.95/DVD. Write an equation that models the total amount of money you will spend on DVD rentals this year. How many DVD's can you rent if …
  5. math

    It costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason's house. It costs only 1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  6. math

    it costs $12.50 to see a movie at a theater near jason's house. it only costs $1,95 to rent a dvd from an online service a dvd player costs $125 to the nearest whole number, how many movies must jason watch on dvd instead of at the …
  7. maths

    costs $12.50 to see a movie at a theater near Jason’s house. It costs only $1.95 to rent a DVD from an online service. A DVD player costs $125. To the nearest whole number, how many movies must Jason watch on DVD instead of at the …
  8. math

    A video rental company offers a plan that includes a membership fee of $8 and charges $2 for every DVD borrowed. They also offer a second plan, that costs $14 per month for unlimited DVD rentals. If a customer borrows enough DVDs in …
  9. Math help

    A DVD store charges $4.70 for each day, d, a DVD is rented. The store also gives you a dollar off it the DVD is returned before 5 days. a. Write a rule to represent the rental charges C. b. How much will you pay if you return the dvd …
  10. statistics

    Four percent of DVD players manufactured by an electronics company are defective. Suppose six DVD players are randomly selected from the production line. Each DVD player is determined to be defective or non-defective. a. What is the …

More Similar Questions

Post a New Question