Math

posted by .

Raisin sell for $3.99 per pound. How much will 33 1/3 pounds of raisins cost?

  • Math -

    3.99 * 100/3 = 133.00

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  2. algebra

    walnuts that sell for $3 a pound and macadamia nuts that sell for $4 per pound are mixed to create 50 pounds of mixture that sells for $4 per pound. HOw many pounds of each type of nut are needed?
  3. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  4. math

    Walnuts sell for $10 per pound and pecans for $18 per pound. How much of each type of nut would produce 40 pounds of a mix that sells for $15 per pound?
  5. Math

    Harry Styles wants to make trail mix made up of almonds, walnuts, and raisins. He wants to mix one part almonds, two parts walnuts and, three parts raisins. Almonds cost $12 per pound, walnuts cost $9 per pound and, raisins cost $5 …
  6. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound?
  7. Helpppppp

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound?
  8. Finite

    Linear programming A candy merchant sells two variety bags of cookies. Each pound of variety X contains 60 % chocolate chips and 40% raisin bran and sells for $ 8.00 a pound. Each pound of variety Y contains 45% of chocolate chips …
  9. math

    Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound that should be combined to create 60 pounds of a trail mix selling for $5 per pound.
  10. Algebra

    A cashew and raisin mixture costs $2 per pound. You buy a 4.5,pound mixture of cashews and raisins. If cashews cost $2.50 per pound and raising cost $1.25 per pound, how many pounds of cashews and how many pounds of raisins make up …

More Similar Questions