Math

posted by .

Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought.

A. 3.95 ÷ x = 33.18; x = 37.13
B. 3.95x = 33.18; x = 8.4
C. x + 3.95 = 33.18; x = 29.23
D. 3.95 ÷ x = 33.18; x = 8.4

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. college alg

    A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ground beef that is 15% fat. How many pounds of each(ground beef and extra lean) must be together to get total of 50 pounds of "lean" ground beef that is 25% fat?
  2. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.
  3. Math ASAP please

    13. Mia charges $2.25 per hour when she babysits, plus $5.00 for transportation expenses. Write a function rule to represent the amount y Mia charges to babysit for x hours. (1 point) y = 2.25x + 5.00 y = 5.00y + 2.25 y = 5.00x + 2.25 …
  4. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  5. math

    8 pounds of ground beef costs 23.31 what is the cost per pound?
  6. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  7. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first pond …
  8. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  9. ALGEBRA

    Max charges $3.50 per hour when he mows lawns, plus $6.00 for transportation expenses. Which function rule represents the amount y Max charges to mow lawns for x hours?
  10. Math

    A customer bought 2/3 pound of roast beef and 1/2 pound of cheese at a deli counter. What is the ratio of roast beef to cheese?

More Similar Questions