Cost and Management Accounting

posted by .

MPLC produces jam and jelly of different flavors. The company wants to calculate the following variances based on the information provided.
Standard Actual
Sales(units) $900 $1000
Sales price per unit $15 %12
Variable cost of sales per unit$110 $9
Margin per unit $5 $3
Total fixed cost $900 $800

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounts

    A manufacturing Company produces 2 products – A and B. The following information is presented for both products: A B Selling Price per unit $18 $12 Variable Cost per unit $14 $6 Total Fixed Costs are $468,000. Compute: The contribution …
  2. Accounting

    The individual portion of this assignment is for each person to produce his/her own solution to the following. Claire’s Antiques has fixed cost of $75,000 per month. Each antique has the following identifiable sales price, variable …
  3. accounting

    Your company’s sales are 50,000 units. The unit variable cost is $12. Your markup percent on sales is 40% and your fixed costs are $100,000. 1. What is your profit / loss?
  4. Accounting

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number …
  5. Managerial Accounting

    Determining and interpreting flexible budget variances Use the standard price and cost data supplied in problem 15-18. Assume that Holligan actually produced and sold 31,000 books. The actual sales price and costs incurred follow. …
  6. Accounting

    For the current year ending March 31, Ewok Company expects fixed costs of $740,000, a unit variable cost of $55, and a unit selling price of $80. a. Compute the anticipated break-even sales (units). units b. Compute the sales (units) …
  7. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  8. Cost Accounting

    A company’s sales volume averages 4,000 units per year. Recently, its main competitor reduced the price of its product to $48. The company expects sales to drop dramatically unless it matches the competitor's price. In addition, …
  9. math

    CC-chem co manufactures a single product, product W, and have provided you with the following information which relates to the period which has just ended. Standard cost per unit of product W Materials: Materials Price per kilo total …
  10. math

    CC-chem co manufactures a single product, product W, and have provided you with the following information which relates to the period which has just ended. Standard cost per unit of product W Materials Price per kilo total Kilos $ …

More Similar Questions