geometry

posted by .

A 7-inch apple pie sells for $4. What is its cost per square inch (in Sq.?

  • geometry -

    A = pi * r^2

    A = 3.14 * 3.5^2

    A = 38.465 sq. in.

    4 / 38.465 = 0.1048 = $0.10 per sq. in.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calculus

    a closed box with square base is to have a V= 2000in^3. The material for the top and bottom of the box is to cost $3 per square inch and the material for the sides is the cost $1.50 per square inch. If the cost of the material is to …
  2. Alg I

    One type of decorative ribbon regularly costs $3.59 per yard. When the ribbon is on sale, it cost $2.19 per yard. Which is the closest to the difference in the cost per inch for the ribbon when it on sale compared to its regular price?
  3. geometry

    Papa's Pizza charges $0.05 per square inch of pizza. Pizza is measured by the diameter. How much will pap's Pizza charge for a 7-inch, 10-inch, and 14-inch pizza?
  4. math

    a pumpkin pie costs $12.55 at a bakery. if the pie has a diameter of 12 inch. what is the cost per square inch of the pie?
  5. Algebra

    At a portrait studio, three 8- by 10-inch pictures plus two 5- by -inch pictures cost $52, and two 8- by 10-inch pictures plus 5- by 7-inch pictures cost $40. This situation can represented by the system of equations below, where x …
  6. Per Calculus

    An apple pie has a 12 inch diameter and the angle of one slice is 60 degrees. What is the area of that slice of pie?
  7. pre-calculus

    A company plans to manufacture a container having the shape of a right circular cylinder, open at the top, and having a capacity of 24pi cubic inches. If the cost of the material for the bottom is $.30 per square inch and that for …
  8. Math

    You are making poster board boundary markers in the shape of square pyramids for a relay race. If you are including a 10-inch square as the bottom and you want the slant height to be 12 inches, how much poster board do you need?
  9. calculus

    Melissa wants to make a rectangular box with a square base and cover its top and bottom faces with velvet, which will cost her $3 per square inch, and the sides with silk, which will cost her $5 per square inch. The box should have …
  10. math

    A closed cylindrical storage container with a volume of 2800 cubic inches. The material for the top and bottom will cost $3 per square inch and the material for the sides will cost $4 per square inch. A) What dimensions of the container …

More Similar Questions