Post a New Question

math

posted by .

A bakery can sell muffins for $1 each. If it costs the bakery $5 to make 20 muffins, what percent of the money made from muffins sales is profit

  • math -

    5.00/20 = .25 per muffin

    If you don't pay the sales people, 1.00-.25 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. HELP! advanced algebra

    A bakery is making whole-wheat bread and apple bran muffins. For each batch of bread they make $35 profit. For each batch of muffins they make $10 profit. The bread takes 4 hours to prepare and 1 hour to bake. The muffins take 0.5 …
  2. math

    3/7 of the muffins in the bakery were carrot muffins. The number of blueberry muffins was twice the number of multi grain muffins. The number of multi-grain muffings was 1/3 the number of banana muffins. If there were 108 multi0grain …
  3. math

    A bakery can sell muffins for $1 each. If it costs the bakery $5 to make 20 muffins, what percent of the money?
  4. Math

    1)A bakery can sell muffins for $1 each. If it costs the bakery $5 to make 20 muffins, what percent of the money made from muffins sales is profit?
  5. math

    Students are baking muffins to sell to raise money. They bake muffins in trays of 24 muffins each. They want to divide the muffins on each tray into equal packets. Which packet size would result in muffins from each tray being left …
  6. math

    a bakery sells bagels for $0.85 each an muffins for $1.10 each the bakery hopes to earn $400 each day from these sales. Write an equation that represents the total amount the bakery would like to earn selling bagels and muffins each …
  7. Algebra

    Bakery has bought 250 pounds of muffin dough. They want to make waffles or muffins in half-dozen packs out of it. Half a dozen of muffins requires 1 lb of dough and a pack of waffles uses 3/4 lb of dough. It take bakers 6 minutes to …
  8. Algebra

    Bakery has bought 250 pounds of muffin dough. They want to make waffles or muffins in half-dozen packs out of it. Half a dozen of muffins requires 1 lb of dough and a pack of waffles uses 3/4 lb of dough. It take bakers 6 minutes to …
  9. Math

    Amy baked some chocolate and vanilla muffins. She gave away 3/5 of the chocolate muffins and 1/7 of the vanilla muffins. She gave exactly half of the total number of muffins. In the end, she was left with 24 more chocolate muffins …
  10. math

    A bakery sells 5800 muffins in 2010. The bakery sells 7420 muffins in 2015. Write a linear model that represents the number y y of muffins that the bakery sells x x years after 2010

More Similar Questions

Post a New Question