math

posted by .

a field trip will cost 7 dollars per student. write an expression to find the cost of the field trip for s students. what is the total cost if 26 students go on the trip?

  • math -

    7s = Cost

    7 * 26 = ?

  • math -

    182

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. calculus

    Suppose that the cost of operating a truck in Mexico is cents per mile when the truck runs at a steady speed of v miles per hour. The top speed of the truck is 100 mph. Assume that the driver is paid 10 dollars per hour to drive the …
  2. Algebra word problem/Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  3. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  4. math

    the teachers of bethany school want to take students to a field trip.It costs $1000 to rent a bus and a $10 per student for the day's activities.Write a rule for the total cost of the trip for nay number of student.
  5. math

    The question is a principal is choosing between field trips. The final cost is $600. The second costs $240 plus $40 per student. For what number of students is the first trip less expensive. I got the 1st trip would be less expensive …
  6. Math

    A field trip costs $8.50 per student. If 125 students are going on the trip and a total of $1011.50 has already been collected, how many students have not paid yet?
  7. Math

    Mr. Rad's class was invited to go on a field trip after school hours. Fourteen of the students in his class went on the field trip, and 6 of them were boys. The expression below can be used to find g, the number of girls in Mr. Rad's …
  8. math

    the fifth grade students are planning a field trip to the Bay aquarium. there are 120 students,4 teachers and 8 parents. the aquarium charges $2 per student no charge for teachers or parents. it costs $50 an hour to charter a bus a …
  9. Math

    A class went on a field trip to see a play. Adult tickets cost $18 each and student tickets cost $12 each. There were 10 more students than adults that went to the play. If the trip cost $240 in all, how many adults and students went …
  10. Math

    If your trip cost $8.50 per student if 125 students are going on the trip the total of $1,011.50 has already been collected how many students have not paid yet

More Similar Questions