math

posted by .

pencils come in packages of 24. The teacher needs 80 pencils for a test. How many packages will he need to purchase?

  • math -

    80/24 = 3 1/3 boxes

    However, he can't buy 1/3 of a box -- so he should purchase 4 boxes.

  • math -

    Divide 24 into 80 to give you the number of packages. You will need to round up to get the correct answer. There will be more than 80 pencils, but the teacher will have to buy that number of packages to be sure to have enough.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    pencils are sold in packages of 5. explain why you need 6 packages in order to have enough for 27 students
  2. Math

    Ms wanton recycles colored pencils in a box for use in her art class. She has accumulated 4 red 5 blue 3 yellow and 3 green colored pencils. If one of her students reaches into the box and selects one pencil without looking what is …
  3. Math

    There are 8 pencils in a package. How many packages will be needed for 28 children if each child gets 4 pencils?
  4. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?
  5. Math

    Multiply a 3- digit number by a 1- digit number 1/in a package of pencils , 8 are yellow and 4 are blue . How many yellow pencils are in 426 packages?
  6. Math

    The bookseller sells packages of 15 pens each and 12 pencils each.they want the same number of pens and pencils in their next order.find the smallest number of packages
  7. Math

    I need help on how to explain to my 5th grader how to come up with an algebra equation from a word problem. Any suggestions?
  8. Math

    Pencils come in packages of 10 each. Packages are packed 20 to a box, and boxes are packed 500 to a carton. How many pencils are in a carton?
  9. Math

    A package of 4 mechanical pencils comes with 2 free erasers.If you get a total of 12 free erasers, how many packages of pencils did you buy?
  10. Math

    Pencils are sold in packages of 5.explain why you need 6 packages in order to have enough for 27 students.

More Similar Questions