Math

posted by .

Sierra buys 2 jars of honey at the Farmer's Market. She gets a discount of $1 for buying two jars at the same time.

Write an algebraic expression to describe how much Sierra spends for honey at the Farmer's Market.

  • Math -

    2x - 1

    x = the cost of 1 jar of honey.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    the bus route passes through sierra blanca/ which is 90 miles from el paso. about how laong does it take the bus to get t sierra distance = rate * time 90mi = 60mph * time solve for time
  2. Physics

    The international standard Kilogram in Paris is stored under double bell jars. What is the prupose of the jars?
  3. math

    Kari buys 3 goldfish at $4 each she sees bowls marked"3 for $10" and buys 6 of them.she also buys 2 jars of fish food marked 2 for $3.00". which expression could you use to find her total coast?
  4. MATH

    THREE QUARTERS OF A POUND OF HONEY COSTS $4 HOW MUCH HONEY WOULD YOU GET FOR $6
  5. math

    If 1 bucket + 5 jars = 1 tub, and 3 buckets + 2 jars = 2 tubs, how many jars are equal to 1 tub?
  6. Managerial Economics

    HoneyBee Farms, a medium-size producer of honey, operates in a market that fits the competitive market definition relatively well. However, honey farmers are assisted by support prices above the price that would prevail in the absence …
  7. 5th grade math

    A small company packs 12 jars of jlly into each of 110 boxes to bring to the farmers market. how many jars of jelly does the company pack in all
  8. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 1.9 m/s^2. If the honey is 17m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?
  9. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 2.8 m/s^2. If the honey is 20m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?
  10. Math

    If one honeybee makes 1/12 teaspoon of honey during its lifetime. how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey?

More Similar Questions