math

posted by .

I bought 16.8 gallons of gas at a cost of $61.47. Estimate the unit price(cost per gallon)

  • math -

    Between $3 and $4 per gallon

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. eco

    during2004 the national average gas price rose from $1.50 a gallon to $2.25 a gallon. the government has stated that the high price of gas will remain as it is. discuss how this cost influences your decision to buy a new car. based …
  2. Math

    How would you do this problem? At the beginning of the year, the price of gasoline is $1.05 per gallon. The price increased $0.05 per gallon each week for the next 5 weeks. The price then decreased $0.07 per gallon for the next 3 weeks.
  3. Business Math

    Every week, a grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The store owner anticipates a 15% spilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  4. math

    A grocery store buys 30 gallons of milk at a cost of $1.58 per gallon. The owner expects a 15% spoilage rate. To achieve a 20% markup based on cost, what should be the selling price per gallon?
  5. Math

    Marian bought 17 dozen cookies for a school party. THe price of the cookies ranged from $4 to $6 per dozen. Which could be the total cost of the cookies not including tax?
  6. math

    . Darya's car averages 36 miles per gallon. How many gallons of gas will she need for a 480-mile trip?
  7. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. …
  8. Math Help!!

    When the owner of a gas station sets the price of 1 gallon of unleaded gasoline at 2$, he can seek approximately 20,000 gallons per day. When he sets the price of gas at 5$ per gallon, he can sell approximately 14,000 gallons per day. …
  9. Algebra 2

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate... What will it cost one year from now?
  10. Math

    The price of gas went up by 0.5% last month. Suppose gas currently costs $2.44 a gallon. If the price of gas continues to increase at this rate. What will it cost one year from now?

More Similar Questions