math

posted by .

which is a better buy an square pizza that is 8"x8" and cost $10 or a round pizza that is 9" in diameter for the same price?

  • math -

    Square pizza = 9 * 9 = 81 square inches

    Round pizza = 3.14 * 4.5^2 = 63.6 square inches

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Alonso can't decide which size pizza to order. The 10-inch cheese and sausage pizza is $7.99, while the 12-inch deluxe is $8.99. The dimensions given are the diameters of the pizzas. If he gets the 10-inch pizza, the total price will …
  2. Math 157

    A 7 inch pizza cost $8 and a 14 inch pizza costs $20. Tommy says the smaller pizza is a better buy because the larger pizza is twice as big and more than twice as expensive. Do you agree with his reasoning?
  3. modeling and equation solving

    using a formla to relate variable quantities associated with the phenomena. a pizza place sells rectangular 18" by 24" pizza for the same price as its large round 24" diameter. if both are the same thickness which option gives you …
  4. math

    Tiny is ordering a pizza and cant decide between a round pizza with a diameter of 4 inches or a rectangular pizza that is 12 inches by 14 inches. The round pizza is 9.50 and the rectangular pizza is 10.00. Which is larger?
  5. Math

    What is better buy? A square 8in. pizza that cost $10 or a round pizza with a 9 inch diameter that also costs $10 Please explain how answer is found.
  6. Math

    A small pizza is of diameter 14 cm and a medium pizza 28 cm. Is a medium pizza twice as large as a small pizza?
  7. geometry

    Papa's Pizza charges $0.05 per square inch of pizza. Pizza is measured by the diameter. How much will pap's Pizza charge for a 7-inch, 10-inch, and 14-inch pizza?
  8. Math

    a square pizza measuring 8 inches by 8 inches that costs $10 or a round pizza with a 9 inch diameter that also cost $10
  9. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each topping. …
  10. Math

    Cougar Pizza Parlor has just opened up across the street. You are thinking of inviting some friends over for pizza and ordering from Cougar's. You want to get the most pizza for the money. The menu shows the following prices. 6- inch …

More Similar Questions