math

posted by .

a baker made 100 dozen cookies she sold 3/5 of them before noon how many dozen were sold before noon

  • math -

    3/5 * 100 = 300/5 = 60 dozen

  • math -

    100/1 * 3/5 = 300/5 = 60. 60 dozen cookies were sold before noon.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of …
  2. algebra

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  3. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  4. Statistics

    Blossom's Flowers purchases roses for sale for Valentine's Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine's Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase 1 of …
  5. Maths

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase …
  6. Statistics

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase …
  7. Math

    If you had 4 cakes each cut in tents by noon 4\5 We're sold how many pieces were sold by noon
  8. Stat

    Blossom’s Flowers purchases roses for sale for Valentine’s Day. The roses are purchased for $10 a dozen and are sold for $20 a dozen. Any roses not sold on Valentine’s Day can be sold for $5 per dozen. The owner will purchase …
  9. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  10. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen cookies.

More Similar Questions