MATH

posted by .

THREE QUARTERS OF A POUND OF HONEY COSTS $4 HOW MUCH HONEY WOULD YOU GET FOR $6

  • MATH -

    Three Quarters = $4
    3/2 Quarters = $2
    $6/$2=3
    (3/2)*3=9/2
    9/2 Quarters

  • MATH -

    x/6 = (3/4) / 4
    4x = 18/4
    x = 18/16 = 9/8

    You would get 9/8 pounds or 1 1/8 pound

    or

    $4 will get you 3/4 pound
    $1 will get you 3/16 pound
    $6 will get you 18/16 or 9/8 pounds

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    a).Some honey are very expensive while others can be quite cheap,which supposedly corresponds to their respective quality.How is the quality of a particular honey determined?
  2. algebra 1b

    it is known that making 1 lb of honey requires 20,000 trips by bees to flowers to gather nectar. How many pounds of honey would 75,000 trips produce how many pounds of honey would 75,000 trips produce.
  3. Why Viscosity of honey change when water is added

    Why does the viscosity of honey change when water is added to it?
  4. Managerial Economics

    HoneyBee Farms, a medium-size producer of honey, operates in a market that fits the competitive market definition relatively well. However, honey farmers are assisted by support prices above the price that would prevail in the absence …
  5. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 1.9 m/s^2. If the honey is 17m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?
  6. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 2.8 m/s^2. If the honey is 20m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?
  7. Math

    If one honeybee makes 1/12 teaspoon of honey during its lifetime. how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey?
  8. Math

    If one honeybee make 1/12 teaspoon of honey during its lifetime, how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey?
  9. Math again

    Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?
  10. 5th grade LA

    Can you check this sentence. Each pair has a problem with a change in verb tense. Rewrite the sentences so that verbs are correct. 1. Honey never spoils. Honey from tombs of ancient Egypt still tasted good today. answer: Honey never …

More Similar Questions