Math

posted by .

Carlos bought 1 1/2 pounds of fruit salad and
3 1/2 pounds of coleslaw for a picnic. How much more coleslaw did he buy?

  • Math -

    3 1/2 - 1 1/2 = 2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    the chef at a restaurant bought 37 pounds of salad for $46.25. how much did she pay for 1 pound of salad
  2. Math algebra

    Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese 4 lb turkey 2 lb coleslaw 3 lb cheese. Define and use variables to represent total cost I got.; 6 t + 3t + 4c + 4t +2s + 3c * x Is this right ?
  3. Algebra can u help

    Word problem. You buy 6 lb turkey 3 lb coleslaw 4 lb cheese 4 lb turkey 2 lb coleslaw 3 lb cheese. Define and use variables to represent total cost I got.; 6 t + 3t + 4c + 4t +2s + 3c * x Is this right ?
  4. Math

    Charlie bought 1 1/2 pounds of fruit salad and 3 1/2 pounds of coleslaw for a picnic. How much coleslaw did he buy?
  5. Math

    While shopping for a party,June bought 2 1/6 pounds of hamburger, 4 1/2 pounds of chicken, and 3 pounds of ham.How much meat did she buy?
  6. Easy math

    Eric has a 4 pound watermelon, 2 1/2 pounds of oranges, 3 pounds of apples, and a 1 1/2 pounds of grapes to make a fruit salad. How many pounds of fruit does he have in all?
  7. Math

    Jim bought 3 1/2 pounds of apples, 2 3/4 pounds of oranges, 1 1/4 pounds of grapes, and 2 5/8 pounds of bananas. If Jim gives Bill 1/5 of the fruit, how many pounds of fruit will Bill receive?
  8. math! VERY hard!

    You need 3 pounds of fruit for a fruit salad. You already have 3/4 pound apples and 1/3 pound grapes. Drag fruit to the box that you can buy so you will have exactly the right amount with no extra. the choices are: 1/2 2/3 1/8 3/4 …
  9. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, anf 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?
  10. Math

    Luisa bought 2 1/2 pounds of apples, 3 3/8 pounds of oranges, and 1 1/4 pounds of pears. How many pounds of fruit did she buy in all?

More Similar Questions