math

posted by .

three apples and 2 ponkans cost P51. two apples and 3 ponkans cost P46.50. how much will half a dozen apple and half a dozen ponkans cost?

  • math -

    one way:

    3a+2p = 51
    2a+3p = 46.50
    add them up:
    5a+5p = 97.50
    multiply by 6/5:
    6a+6p = 97.0 * 6/5 = 117.00
    note that we didn't have to know how much each item cost.

    another way:

    multiply 1st by 2 and 2nd by 3 to get
    6a+4p = 102
    6a+9p = 139.50
    subtract 1st from 2nd to get
    5p = 37.50
    p = 7.50
    a = 12.00
    6a+6p = 72.00 + 45.00 = 117.00

  • math -

    thanks so much... but what if the cost of each ponkan and apples is asked? what will be the solution?

  • math -

    excuse me???

    look at the second solution, where I actually figure the cost of each.

  • math -

    yeah its there...thanks a lot...

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  4. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  5. Math

    I have a question: How would you solve this?
  6. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  7. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  8. math

    Dozen pears cost $ 2.45 Dozen apples cost $ 3.68 Dozen peaches cost $ 1.85 What is the total cost for a dozen each of pears, apples and peaches?
  9. math

    four apples and 2 ponkans cost 53.two apples and four ponkans cost 75.how much will half a dozen apples and half a dozen ponkans cost?
  10. math

    A dozen of daisies cost $1.96. How much does a half dozen cost?

More Similar Questions