Language Arts

posted by .

I need Help finding in understanding to get correct answer

Before we buy our tickets. (1 point)
Before we buy or tickets tomorrow.
Before we buy our tickets, we should check the weather.
We buy our tickets before.
This is a complete sentence. No correction is necessary.
22. Bring money for snacks. (1 point)
Bring money for snacks when we go to the zoo.
Will you bring money for snacks?
You should bring money for snacks.
This is a complete sentence. No correction is necessary.

The oldest animal at the zoo.
At the zoo, the oldest animal.
Saw the oldest animal at the zoo.
The tortoise is the oldest animal at the zoo.
This is a complete sentence. No correction is necessary.

  • Language Arts -

    Are you supposed to determine which are complete sentences?

    http://www.chompchomp.com/terms/completesentence.htm

    We'll be glad to check your answers.

  • Language Arts -

    yes

  • Language Arts -

    Ms. Sue I Num 1 is B

  • Language Arts -

    Study the site I posted. Then post YOUR answers.

  • Language Arts -

    Yes. 1 is B.

  • Language Arts -

    B, D, and D

  • Language Arts -

    I'm numbering and lettering what you posted. Is this correct?

    1.
    A. Before we buy or tickets tomorrow.
    B. Before we buy our tickets, we should check the weather.
    C. We buy our tickets before.
    D. This is a complete sentence. No correction is necessary.

    2.
    A. Bring money for snacks. (1 point)
    B. Bring money for snacks when we go to the zoo.
    C. Will you bring money for snacks?
    D. You should bring money for snacks.
    E. This is a complete sentence. No correction is necessary.

    3.
    A. The oldest animal at the zoo.
    B. At the zoo, the oldest animal.
    C. Saw the oldest animal at the zoo.
    D. The tortoise is the oldest animal at the zoo.
    E. This is a complete sentence. No correction is necessary.

    If I've numbered/lettered them correctly, then your answers are correct.

    In the future, it would help greatly if you posted complete questions in addition to what you think the answers are.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    You are selling tickets for a high school concert. Student tickets cost $4 and general admission tickets cost $6. You sell 450 tickets and collect $2340. How many of each type of ticket did you sell?
  2. math

    At a Amusement PArk you can buy tickets for 12 rides for $15. At that rate, how many tickets would you be able to buy for $22.50?
  3. algebra

    Write and solve a system of equations for each situation. Check your answers. 13. Your school sells tickets for its winner concert. Student tickets are $5 and adult tickets are $10. If your school sells 85 tickets and makes $600, how …
  4. ALGEBRA1

    MARCO'S DRAMA CLASS IS PERFORMING A PLAY. HE WANTS TO BUY AS MANY TICKETS AS HE CAN AFFORD. IF TICKETS COST $2.50 EACH AND HE HAS $14.75 TO SPEND, HOW MANY TICKETS CAN HE BUY?
  5. English

    Choose the best way to correct the fragments below. If the item is a complete sentence, choose option d. A.Before we buy or tickets tomorrow. B.Before we buy our tickets, we should check the weather. C.We buy our tickets before. D.This …
  6. Algebra 1

    Sarah took the advertising department from her company on a round trip to meet with a potential client. A total of 9 people took the trip. She was able to purchase coach tickets for $380, and first class tickets for $1070. She used …
  7. Math

    If you can buy three raffle tickets for $5, how many tickets can you buy for $55?
  8. English

    Passepartout wants to buy three tickets on the Carnatic(the name of the ship). ================= Does this sentence mean that he wants to buy the tickets on/in the ship?
  9. Math

    Tickets at a fair cost $0.75 each. You can also buy a roll of 25 tickets for $15.00. What is the cost of each ticket if you buy a roll of tickets.
  10. Algebra!

    Can you please assist with this question: At a school production, adult tickets cost $7.00 each and student tickets costs $4. The Johnson family is going to the 7:30PM show and will purchase half as many adult tickets as student tickets. …

More Similar Questions