Post a New Question

Math

posted by .

I need help figuring out the unit rate for $5/3.
Please help, :D

  • Math -

    $5/3 = $1.67 for 1.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf?
  3. math rate

    15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me?
  4. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second
  5. math

    Okay so i here is the problem......find the unit rate. I don't remember how to solve for the unit rate. Help me please i have a quiz tomorrow.
  6. math

    I need help figuring out the formula for this problem. What might the lengths of a horse enclosure border be if the enclosure is 52 square feet?
  7. Algebra please help out

    If the number in the numerator of a unit rate is 1, what does this indicate about the equivalent unit rates?
  8. Chem

    Which of the following is the correct expression for the rate of the following reaction?
  9. Math: THIS IS SOOOOO HARD!!!!!!!!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile?
  10. MATH HELPO!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile?

More Similar Questions

Post a New Question