math

posted by hannah

if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost? and how do ypu work it out?

  1. Henry

    1.14/3 = $0.38 Each.
    Cost = 5 * 0.38 = $1.90.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    4 lbs. of bananas cost 156. each lbs of bananas cost how many trinkets?
  2. Math

    You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound and bananas cost $0.49 per pound. Write an inequality to model the amount of apples and bananas you can buy.
  3. Algebra

    three apples and four bananas cost $4.85,three apples and ten bananas cost $8.75, find the cost of an apple
  4. math

    if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost?
  5. math

    if 3 bananas cost £1.14 how much will 5 of them cost?
  6. math

    You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase bananas. The bananas cost $0.44 per pound. You choose three bunches that …
  7. Math

    Miss Sue made an error putting in the question,can you please help me again. You are also making a fruit salad. You have already selected apples, oranges, kiwi, strawberries, and blueberries which total $17.28, you still need to purchase …
  8. Math

    At the local grocery store, 6 bananas and 3 oranges cost $10. Also, 3 bananas and 5 oranges cost $12. What is the combined cost of one banana and one orange at the local grocery store?
  9. math please explain

    Apples cost $1.62 per pound, and bananas cost $0.48 per pound. What is the total cost for 2 1/2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of bananas?
  10. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost?

More Similar Questions