math

posted by .

compare two cell phone companies and determine which is the better deal. Needs to be in a y=mx+b equation for each company.
company a $40 base rate plus every minute costs .05
company b base rate $30 plus every minute costs .07
based on 800 minutes

PLEASE HELP ME ASAP!

  • math -

    a = 800(.05) + 40
    a = $440

    b = 800(.07) + 30
    b = $590

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Use the five steps for problem sovling. Company A charges $25 per month plus $0.22 per minute for cell phone service. Company B charges $35 per month plus $0.12 per minute. How many minutes of usage is needed in one month to make Company …
  2. ALGEBRA HELP OR I AM GONNA FAIL I CANT DO THIS

    compare two cell phone companies offers to see which is the better deal. Horizon Cell Phone Company Vertigo Cell Phone Company Base rate=$40 Plus every minute costs $0.05 vertigo company Base rate=$30 Plus every minute costs $0.07 …
  3. Math

    Long distance Phone Company A charges a base rate of $5.00 per month plus 4 cents a minute that you're on the phone. Long distance Phone Company B charges a base rate of only $2.00 per month but they charge 10 cents per minute used. …
  4. math

    Here is the information for two pay-as-you-go cell phone companies, On Call- 3.5 hours: $10 Talk Time- 1/2 hour: $1.25 1)What is the unit rate in dollars per hour for each company?
  5. math

    write linear equation for phone company who base rate is $40 and every minute costs $0.05. Average minutes of 200 minutes per month
  6. Math

    The rates for Internet use offered by three companies are shown below. Company A: $6.00 every 90 minutes of use Company B: $2.75 every 45 minutes of use Company C: $3.00 for every 60 minutes of use Which company offers the lowest rate …
  7. math

    Two cell phone companies have different rate plans.Runfast has monthly charges $25 plus $10 per gig of data.B A&D’s monthly charge is $18 plus 15 per gig of data. Your task is to determine under what circumstances each company has …
  8. math

    Two cell phone companies have different rate plans.Runfast has monthly charges $25 plus $10 per gig of data.B A&D’s monthly charge is $18 plus 15 per gig of data. Your task is to determine under what circumstances each company has …
  9. MATH HELP PLZ!

    Two cell phone companies have different rate plans. Runfast has monthly charges $25 plus $10 per gig of data. B A &D’s monthly charge is $18 plus 15 per gig of data. Your task is to determine under what circumstances each company …
  10. MATH

    Two cell phone companies have different rate plans. Runfast has monthly charges $25 plus $10 per gig of data. B A &D’s monthly charge is $18 plus 15 per gig of data. Your task is to determine under what circumstances each company …

More Similar Questions