Math

posted by .

A store sells a pack of 10 baseball cards for $4.95 or five 10-packs for $49.95. Which would be the better buy?

  • Math -

    I showed you how to do the last problem. Now it's your turn.

    I'll be glad to check your answer.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Store A usually sells a jacket for $72 but today I can buy it for $40. Store B usually sells the same jacket for $38 but today I can buy it for $18. Which store is offering the greatest percentage off the origanal price ?
  2. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  3. 8th Grade MATH

    a pack of 8 collectable cards contains 1 rare card, 3 uncommon cards, and 4 common cards. If Javier has 45 packs of cards, how many more uncommon cards does he have than rare cards?
  4. Math

    Find the number of each kind of object in the collection. Sue's Card Collection 8 packs of baseball cards 3 fewer packs of hockey cards than football cards 17 packs in all
  5. Math

    Find the number of each kind of object in the collection. Sue's Card Collection 8 packs of baseball cards 3 fewer packs of hockey cards than football cards 17 packs in all
  6. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  7. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy?
  8. Math

    Javier bought 48 sports cards at a yard sale. Of the cards, 3 over 8 were baseball cards. How many cards were baseball cards?
  9. algebra 1

    The graph shows the relationship between the total amount of money that Carly will have left, y, if she buys x packs of baseball cards. How much money will she have if she doesn't buy any packs of baseball cards?
  10. Algebra

    Can you please help? At a store, you can buy three packs of heavy duty batteries and six boxes of cereal for $48.00. You can also buy two packs of heavy-duty batteries and eight boxes of cereal for $46.00. What is the cost of one pack

More Similar Questions