Math

posted by .

At whole foods market 5/6 of the vendors sell vegetable and 2/4 sell fruit. What fraction of the vendor sell fruit or vegetable?

  • Math - incomplete -

    Can't say. Since 5/6+2/4 > 1, there must be some vendors who sell both fruit and vegetables.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Nature's best wants to combine nuts they sell for $3.60 a pound with dried fruit they sell for $2.40 a pound to create a trail mix. How much of each snack should they use to make 10 pounds of trail mix that would sell for $3.30 a pound?
  2. Finite MAth

    Assume that you have 6 different types of vegetables and 9 different types of fruit. A vegetable salad consists of a mixture of any 3 types of vegetables, and a fruit salad consists of a mixture of 3 kinds of fruit. (1) In how many …
  3. math

    On Saturday, the fruit and juice bar was selling 23 glasses of fruit punch an hour. By 4 p.m., they had sold 138 glasses. If their goal was to sell at least 276 glasses of fruit punch, which inequality can be used to find h, the number …
  4. math

    half of a strawberry crop was ruined by a sudden frost. About one-quarter of the undamaged fruit spoiled while being hauled to market. How much of the original strawberry crop could the farmer sell at the produce market
  5. math

    a fruit seller buys 100kg apple at the rate of rs 20 per /kg . He sold 40 kg at a loss of 7%.At what price should we sell the remaining apple to make a profit of 15% on the whole transaction ?
  6. math

    About a third of an orange crop was ruined by a sudden frost. Another third of the undamaged fruit spoiled while being taken to market. How much of the original orange crop could the farmer sell at the produce market?
  7. maths --plse help me..

    A fruit vendor buys 300 apples at Rs 50 per dozen. The vendor sold 200 of them at Rs 50 per 10 apples. At what rate per apple should the vendor sell the remaining apples to make an overall profit of 12% ?
  8. algebra

    To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for $5.50 per lb to obtain a 35 lb hat sells for $6.50 per lb. How many pounds of each type of nut should …
  9. Kamal School

    Last week, Raghav's fruit stallsold 2/5 of a box of apricats. Down the road, Raj Fruit sold 2/3 as many boxes of apricats as Raghav's did. How many boxes of apricats did Raj's fruit stall sell?
  10. math

    i need your help guys #A fruit vendor bought 600 apples for $ 4800. He spent $ 400 on transportation. How much should he sell each to get a profit of $ 1000?

More Similar Questions