math

posted by .

How many pounds of candy selling for $2.25 a pound should be added to four pounds of candy selling for $4 a pound to create a blend, which will sell for $3.25 a pound?

  • math -

    amount to be added --- x pounds

    2.25x + 4(4) = 3.25(4+x)
    2.25x + 16 = 13 + 3.25x
    3 = x

    3 pounds of the cheaper candy should be added

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    i need to know exactly the formula of how to do these types of problems because i have spend seriously over an hour trying to do this one problem. HELP! A dealer mixes candy worth 90 cents per pound with candy worth 65 cents per pound …
  2. Algebra

    -your school club decides to hold a fundraiser by selling trail mix, and you are in chrage of making the mix. You plan to offer two mixes, Country Blend and Premium Mix, each sold in one pound bags. Each pound of Country Blend consists …
  3. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?
  4. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  5. math

    The owner of a home decorating shop wants to mix dried rose petals selling for $6 per pound, dried lavender selling for $4 per pound, and buckwheat hulls selling for $3 per pound to get 10 pounds of a mixture that would sell for $3.70 …
  6. math

    Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound that should be combined to create 60 pounds of a trail mix selling for $5 per pound.
  7. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of pounds …
  8. math

    How many pounds of mixed nuts selling for $4.50 a pound should be mixed with 20 lbs of dried fruit selling for $5.50 a pound to obtain a trail mix that sells for $5 a pound?
  9. Algebra

    Jane's sweet shop mixes candy worth 80 cents per pound with candy worth 2 dollars per pound to make 20 pounds of a mixture worth 1.60 per pound. How many pounds of each kind of candy does the store use?
  10. Math

    The manager of a store selling tea plans to mix a more expensive tea that costs $5 per pound with a less expensive tea that costs $2 per pound to create a 140‚Äč-pound blend that will sell for $3.80 per pound. How many pounds of each …

More Similar Questions