Math

posted by .

James is making a quart of won ton soup using canned chicken broth. A can of chicken broth holds 14 fl oz. How many cans will James need to buy?
32 fl oz=1 qt?
3 cans?

  • Math -

    Right.

  • Math -

    Thank you!

  • Math -

    What is it then?

  • Math -

    170

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    If Jenny built a triangle out of soup cans and there are 4 at the top row she added 2 cans to every next row so there are 8 cans in the second row. How many cans are in the 12th row?
  2. math 156

    Liz needs to buy soft drinks for 30 people. At the store she finds that she can buy 6 cans for $2.10. She assumes that each person would drink 2 cans each. WHen she checks her wallet she finds that she only has $20. Does she have enough …
  3. Chemistry

    A cup of chicken soup (500.0 g) is heated from 20ºC to 98ºC in a microwave oven that operates at wavelength = 1.55 x 10–2 m. How many moles of photons are absorbed by the soup?
  4. math

    Brie's cabinet has 6 cans of vegetable soup,4 cans of chicken soup, and 8 cans of beef barley soup. She will pick a can of soup from the cabinet at random. 1. What is the probability brie will pick a can of vegetable soup?
  5. Statistics Question 3

    A company sells cans of chicken soup that that are advertised to contain 20 oz. However due to variations in the manufacturing process, the volume of soup in the cans is, in fact, Normally distributed with a mean of 20.1 oz and a standard …
  6. Math Statistics

    A company sells cans of chicken soup that that are advertised to contain 20 oz. However due to variations in the manufacturing process, the volume of soup in the cans is, in fact, Normally distributed with a mean of 20.1 oz and a standard …
  7. math

    There are eight shelves. How many soup cans a grocery clerk stack if the bottom shelf has 21 cans and each additional shelf has 2 fewer soup cans than the previous shelf?
  8. Math

    You bought a total of four cans of chicken soup at the grocery store. You paid a total of $3.16 for all four cans. How much did each can cost?
  9. math

    Your brother is saving labels from soup cans. He removes the labels from three cans of pea soup, five cans of vegetable soup and four cans of onion soup, and does not indicate the contents of the twelve cans after removing the labels. …
  10. algebra

    George goes to the supermarket to buy some canned tomatoes to make salsa for a party. The cans are on sale for $0.95 each. He has $4.75. Let x represent the number of cans that he can buy. Write the equation that models this situation.

More Similar Questions