Math

posted by .

You have 3 1/3 yards of ribbon. You want to cut the ribbon into pieces to make bows. Each bow uses 4/5 yard of ribbon. How many bows can you make?

  • Math -

    (3 1/3) / (4/5)

    (10/3) * (5/4) = 50/12= 4 bows

  • Math -

    73 yards

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math-please help!!

    Diego has 15 yards of ribbon. He will use 2/5 of the ribbon to make bows for some costumes. Each bow will be made with 1/3 yard of ribbon. Diego will make 5/6 of the bows today. How many bows will he make today?
  2. math

    Faye is making 13 bows to sell at the annual craft fair. She has 36 feet of ribbon to make her bows. If each bow requires 2 1/4 feet of ribbon will not be used
  3. math 5th grade

    fay is making 13 bows to sell at the annual craft fair. she has 36 feet of ribbons to make her bows. if each bow requires 2 and 1\4 feet of ribbon,how much ribbon will not be used
  4. Math

    Jenna is cutting ribbon to make bows. She has two lengths of ribbon, one 24 inches long and one 36 inches long. She wants to cut the ribbon into equal lengths and not have any ribbon left over> Into what lengths can she cut the …
  5. math

    if it takes 8 inches of ribbon to make a bow how many bows can be made from 3ft of ribbon will any ribbon be left over if so how much
  6. Math

    Vicky bought 6 and 2/3 yards of one type of ribbon and 4 and 3/4 yards of another type of ribbon to make hair bows. If each bow takes 1 and 1/2 yards, how many hair bows can she make?
  7. math

    julia wants to make 8 bows using 18 feet of ribbon.she wants to use an equal length of ribbon for each bow with no ribbon left over.how many feet of ribbon can she use for each bow?
  8. Math

    Ellie has 1/5 of a yard of ribbon to make small bows for her sisters birthday party. Ellie needs to make 6 bows that each use the same length of ribbon. What fraction of the ribbon does Ellie need for each bow?
  9. math

    Molly wants to purchase ribbon to make bows. Red ribbon costs $1.59 per yard and gold ribbon costs $2.70 per yard. How many yards of each type of ribbon can Molly purchase if she can spend at most $20 altogether?
  10. math

    Dawn and Emily each had the same length of ribbon. Both girls used their ribbons to make identical bows. Dawn made 12 bows and had 128 cm of ribbon left. Emily made 9 bows and had 176 cm of ribbon left. How many bows could Emily make …

More Similar Questions