Math 8 = help!!!!!!!!!!

posted by .

Gina brought a magazine subcription. The magazine company charged $15.75 for the subcription and $2.15 for each issue. If Gina paid $45.85, how many issues did she receive?
$45.85 - 15/ 75?????
I'd been having a bit trouble with this question so this is what I think.

  • Math 8 = help!!!!!!!!!! -

    totalcost=n*2.15+15.75
    n*2.15=45.85-15.75=30.10

    n=30.10/2.15= you do it.

  • Math 8 = help!!!!!!!!!! -

    14

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need to do a quick check for my homework by tomorrow. Sally,Jennifer,Theresa & Gina competed in a 100-meter race. Sally's time for the race was 12.330 seconds. Gina's time 12.034 seconds. Theresa's time was 12.003 seconds. Gina's …
  2. math

    motorcycle race 1 lape=750m. at the start gina sets off 4 sec. after tom but drives the motorcycle 3.5m/s fasteran finishes in 2.5sec. sooner then tom. at what speed was gina driving?
  3. Geometry

    If Gina cleans her room, then she will go to the mall. Which of these is logically equivalent to the given statement?
  4. math

    Five members of a family are standing in line at a carnical ride.A girl is at the front and an adult is at the back. Tom is 3rd in line.Which list could be the order of the line from first to last?
  5. Algebra 1

    Julie subscribes to a sports magazine and a fashion magazine. She received 24 issues this year. The number of fashion issues is 6 less than twice the number of sports issues. Define the variables, and write a system of equations to …
  6. Math

    Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?
  7. mAth

    The auto repair shop is 1 3/10 miles from the bank. The bank is 3 3/5 miles from gina home. After she left her car at the shop gina walk to the bank. Then she walked home. How far did gina walk in all. Is the answer 5 miles
  8. business law

    Gina and Jules were shopping together when they decided to buy lottery tickets. Each bought one ticket and agreed that if either won, they would split the winnings. Two days later, Gina discovered that she had won. She refused to share …
  9. Math

    A magazine advertises that a subscription price of $29.99 ( for 12 issues) represents a savings of 70% from the newsstand price. A- What does this imply the price of one issue must be?
  10. Math

    Gina's art teacher mixes 9 pints of yellow paint with 6 pints of blue paint create green paint. Gina mixes 4 pints of yellow paint with 3 pints of blue paint. Did Gina use the same ratio of yellow to blue paint instructed by her teacher?

More Similar Questions