algebra

posted by .

your internet provider offers two different plans. one plan costs $0.02 per email plus a $9 monthly service charge. the other plan costs $0.05 per email with no service charge. write a system of equations to model the cost of the two internet plans.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    You are choosing between two long distance telephone plans. One plan has a monthly fee of $15 with a charge of $.05 per minute. The other plans has a monthly fee of $5 with a charge of $.07 per minute. For how many minutes of long-distance …
  2. Math

    One calling plan offers long distance calls for .03 per minute. Another plan costs $2.00 per month but offers long distance service for 0.01 per minute. Write and solve an equation to find the number of long distance minuets for which …
  3. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  4. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what …
  5. algebra

    solve this word problem. a bank offers two accounts. Their local plan charges $7 monthly service fee plus $3 for each transaction. There Anywhere plan charges $23 monthly service fee plus $1.75 per transaction. For what number of transactions …
  6. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  7. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of use. …
  8. Math

    A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.18 for each minute of calls. Plan B costs $18 plus an additional $0.13 for each minute of calls. For what amount of calling for the two plans cost the …
  9. Math

    Help Please. A wireless phone company offers two plans. In one plan, there is a monthly fee of $40 and a charge of $0.25 per minute. In the other plan, there is monthly fee of $25 and a charge of $0.40 per minute. For what number of …
  10. math

    Raj is deciding between two cell phone plans, A and B, which are both linear functions. The monthly charge for plan A according to the number of minutes used is shown in the table. Monthly Charge for Plan A Minutes used, x Monthly …

More Similar Questions