math

posted by .

If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost ?

  • math -

    12 / 8 = 18 / x Multiply both sides by 8

    12 = 18 * 8 / x

    12 = 144 / x Multiply both sides by x

    12 * x = 144 Divide both sides by 12

    x = 144 / 12 = 12 $

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math 156

    Liz needs to buy soft drinks for 30 people. At the store she finds that she can buy 6 cans for $2.10. She assumes that each person would drink 2 cans each. WHen she checks her wallet she finds that she only has $20. Does she have enough …
  2. MATH

    Elsie is starting a recycling club at her school and hopes to use the money earned from recycling cans to buy recycling bins for the school. Elsie first needs to figure out how much the cans that can be collected at her school will …
  3. math

    Nina can make 8 glasses of juice drink from one can of juice. If she will have 35 visitors, how many cans of juice should she buy?
  4. Please Help!! Math

    A display of cans on a grocery shelf consists of 20 cans on the bottom, 18 cans in the next row, and so on in an arithmetic sequence, until the top row has 4 cans. How many cans, in total, are in the display?
  5. math

    Stacey used her 20% discount card to buy 7 cans of tomatoes and 15 cans of mushrooms for $10.64. The next day Brian spent $ 7.21 on 17 cans of tomatoes and 5 cans of mushrooms in a "30% off" sale. Find the undiscounted pre- sale price …
  6. math

    a punch recipe calls for equal amounts of pineapple juice and orange juice. pineapple juice comes in 6- ounce cans and orange juice comes in 10 ounce cans. what is the least amount of each kind of juice that can be mixed without having …
  7. Math

    one can of concentrate to four cans water makes juice. If I have 24 cans of juice, how many cans of water did I use
  8. Math

    I am trying to solve a problem and am having difficulty solving it and do not know how to begin solving it. Samuel and Jason sell cans to a recycling center that pays $0.40 per pound of cans. the table shows the number of pounds of …
  9. math

    Your brother is saving labels from soup cans. He removes the labels from three cans of pea soup, five cans of vegetable soup and four cans of onion soup, and does not indicate the contents of the twelve cans after removing the labels. …
  10. math

    1) It takes 4/3 cans of paint to paint 12/3 lockers in the 7th grade hallway.How many cans does it take to paint one locker?

More Similar Questions