Post a New Question

math

posted by .

If you can buy 12 cans of juice for $8, how much will 18 cans cost ?

  • math -

    12 / 8 = 18 / x Multiply both sides by 8

    12 = 18 * 8 / x

    12 = 144 / x Multiply both sides by x

    12 * x = 144 Divide both sides by 12

    x = 144 / 12 = 12 $

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question