Math

posted by .

Marian bought 17 dozen cookies for a school party. THe price of the cookies ranged from $4 to $6 per dozen. Which could be the total cost of the cookies not including tax?
A.30
B.60
C.90
D.120
E.150
C?

Mr.Emerson's truck travels an average of 18 milers per gallon of gas.The gas tank holds 24 gallons.Which is the best estimate of the total number of miles Mr.Emersons truck can travel on a full tank of gas?
A.200
B.250
C.300
D.400
E.600
D?

  • Math -

    Both of your answers are right. :-)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Tammy bought 16 cookies for a party. She had 6 6 cookies decorated at an extra cost of 25 cents each. If the total cost of the cookies $9.50, how much did each plan cookie cost?
  2. algebra

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  3. college math

    two bakeries produce three types of cookies, chocolate chip, sugar, and peanut butter. the cookies are produced in batches containing some of each type of cookie. the cooks will not break up a batch, so you must buy an entire batch …
  4. math

    kade bought 6 cookies for $4.80. At this rate, which equation can be used to find c, the cost of 3 dozen cookies?
  5. Algebra

    If you make a bunch of cookies, and ten of your friends wanted some cookies. There are, in total, 5 dozen (60) cookies. Each dozen is a different kind; chocolate chip, oatmeal, no-bake, peanutbutter, and gingerbread. If you put all …
  6. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  7. math

    Kim bought a total of 32 cookies. Each cookie costs $.65, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  8. Math

    A cookie recipe calls for 2/3 of a cup of flour and makes half a dozen cookies. How many cookies can you make if you have 9 cups of flour and want to use it all?
  9. math

    Kim bought a total of 48 cookies. Each cookie costs $.55, including tax. Of the cookies she bought, 3/8 were lemon cookies. What was the total cost of only the lemon cookies?
  10. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen cookies.

More Similar Questions