Math

posted by .

There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many candy bars were originally in the bowl

  • Math -

    39

  • Math -

    48

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math word problem

    Ryan collected 43 candy bars on Halloween he gave 15 of them to his father andhe gave his mother ten less candy bars than he gave his father. Then Ryan ate 4 of the candy bars . Hwo many Andy bars does he have left ?
  2. stat

    the process that produces sonora bars a type of candy is intended to pduce bars with a mean weight of 56 gm. The process standard deviation is known to be 0.77gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 gm. Test …
  3. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  4. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of …
  5. statistics

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  6. Econ

    The process that produces Sonora Bars (a type of candy) is intended to produce bars with a mean weight of 55 gm. The process standard deviation is known to be 0.77 gm. A random sample of 49 candy bars yields a mean weight of 55.82 …
  7. Math

    Which is the best buy? a $19.25 for 11 candy bars b $15.39 for 9 candy bars c $17.30 for 10 candy bars d $22.62 for 13 candy bars I chose b.
  8. algebra

    maria and tim sold candy bars for a fundraiser.maria sold 7 less than twice the number of candy bars that tim sold.in total maria and tim sold 137 candy bars.find the amount of candy bars sold by each
  9. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions