aig math(please answer)

posted by .

4 kg of apples and 1 kg of berries cost $5.75 altogether. 2 kg of apples and 1 kg of berries cost a total of $3.25.How much must i pay to buy 5 kg of apples and 5 kg of berries?please show work.

my answer is $10.50 am i right if not please tell me why and how?

  • aig math(please answer) -

    Not quite, I think. Call the number of kilos of apples A, and the number of kilos of berries B. Then you know that:
    4A + B = $5.75
    2A + B = $3.25
    so subtract the second equation from the first, and you'll get
    2A = $2.50, so A = $1.25. Subtract the 2A = $2.50 from the second equation and you'll get
    B = $0.75, so A + B = $2, which means that 5A + 5B = $10.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. math

    Melons cost QR1.5 each and apples cost QR3.75 per kilogram. A man buys apples and melons at the supermarket. Write a formula to describe the total cost of his purchase. Investigate how many melons and how many kilograms of apples he …
  4. ALGEBRA WRITE EQUATION

    FOOD: each variety of apples cost $1.20/lb at a grocery store. you buy 4lbs of cortland apples and some gala apples for eating. the total cost is $7.20. how many lbs of gala apples did you buy?
  5. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  6. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  7. MATH

    Rachel sold a total of 8/10 pound of apples and berries at farmer's market . The Weight of the apples is 3/4 of the total weight of the fruit. What is the weight of the berries ?
  8. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?
  9. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …
  10. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get?

More Similar Questions