math

posted by .

tracy had coffee once a day, and the special blend she bought at Donna's Coffee Stop cost about $3.00 a cup. Max bought coffee at Donna's coffee stop twice a day. He bought several different types of special blends that cost $.400 a cup on average 3. Tracy and Max determined that the vacation they would like to take for their anniversary would cost $2250. If they put the money saved by making their own coffee into a vacation account, would there be enough money in eight months to take their vacation?

  • math - eh? -

    what does "cost $.400 a cup on average 3" mean?

    do you mean Max's coffee cost $4.00/cup?

    You don't say how much it costs to make their own coffee.

    They can save up faster if they just stop drinking coffee! :-)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Hot Java Coffee Company adverties their decaffeinated coffee as 97% caffeine free as compared to their regular caffeinated coffee. If a cup of coffee is 8 ounces, how many ounces of decaffeinated coffee would you have to drink to get …
  2. grammar

    can you tell me if sentence or not. 1the women made a cup of coffee. 2An addiction she had since her teen years. 3Never before starting her work day without coffee. 4But still wanted coffee
  3. Chemistry

    At a local convenience store, you purchase a cup of coffee, but, at 98.4oC, it is too hot to drink. You add 23.0 g of ice that is –2.2oC to 248 mL of the coffee. What is the final temperature of the coffee?
  4. chem211

    A chemistry professor has a cup of coffee containing 50.0mL of room temperature coffee at 25.0C. The professor also has a new pot of hot coffee at temperature of 96.0C. What volume of hot coffee will the professor need to add to his …
  5. Math

    Christine's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Christine $5.85 per pound, and type B coffee costs $4.40 per pound. This month, Christine made 174 pounds of the blend, for a total …
  6. math

    In order to gain popularity amongst high school students the local coffee shop is delivering coffee to sell at lunch. Below is a function that represents the prices of coffee where t is the days since January 10th. Piecewise function …
  7. math

    In order to gain popularity amongst high school students the local coffee shop is delivering coffee to sell at lunch. Below is a function that represents the prices of coffee where t is the days since January 10th. Piecewise function …
  8. Math

    Chan Hee bought 3.4 pounds of coffee that cost $6.95 per pound. How much did he spend on coffee?
  9. Maths,fractions

    A group of friends went to a coffee shop. 2/5 bought coffee 1/3 bought tea 4/15 bought cake What is the smallest posible number of people in the group?
  10. Math

    A shop owner blends three types of coffee,A,B,C.in the ratio 3:5:7 a) calculate the weight of each type of coffee in 45kg of three blended mixture. b) given that type A coffee cost $7 per kg, type B coffee costs $10 kg and type C coffee …

More Similar Questions