algebra

posted by .

Christine went shopping and brought each of her eight nephews a gift , either a video costing 14.95 or a cd costing 16.88. she spent 133.41 on the gifts. How many videos and how many cds

  • algebra -

    I will assume she bought 8 gifts, so
    let the number of videos be v
    let the number of Cd's be 8-v

    so 14.95v + 16.88(8-v) = 133.41
    14.95v + 135.04 - 16.88v = 133.41
    -1.93v = -1.63

    v = -1.63/-1.93 which is not a whole number
    since v must be a whole number, your problem is flawed.

    Check your typing

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    A person bought 17 gifts for his nieces and nephews. The gifts were dolls for the nieces at $12.99 each, and robots for the nephews at $10.99 each. The total spent was $198.83. How many of each gift was bought?
  2. math

    Christine went shopping and bought each of her eight nephews a gift., either a video costing $14.95 or a cd costing $16.88. She spent $127.32 on the gifts. How many videos and how many cds did she buy?
  3. math

    christine went shopping and bought each of her six nephews a gift, either a video costing $14.95 or a Cd costing 16.88. she spent 91.63 on gifts how many videos and how many cd's did she buy
  4. algebra

    Write a rule in words and as an algebraic expression to model the relationship in each table. The local video store charges a monthly membership fee of $5 and $2.25 per video. 1 video is $7.25 2 videos are $9.50 3 videos are $11.75
  5. Algebra

    A grocer mixes 5 lb of egg noodles costing $ .80/lb with 2 lb of spinach noodles costing $1.50/lb. What will the cost per pound of the mixture be?
  6. b.mathematics

    a shopkeeper allows a discount of 15% on his shop. how much money can a man save if he buys a bag costing rs2500, a shaving set costing rs890 and iron costing rs 2800?
  7. Algebra

    An herbalist has 40 oz of herbs costing $4 per ounce. How many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 40 oz of herbs to produce a mixture costing $2.20 per ounce?
  8. algebra

    coffee shop plans to mix grage a cogge costing $9.50/lb and grade b coffee costing &7 /lb to yield a 20lb blen costing $8.50/lb. how many pounds of each to make the blend?
  9. accounting

    wat is the similarity between traditional costing and activity based costing?
  10. maths

    You have R200 to buy a cow costing R10.00 sheep costing R2.00 a chicken costing R0.10,no change must be leftover from R200 total number of animals is to be 100

More Similar Questions