math

posted by .

large fresh salad = $4.43
shrimp tomato cocktail = $7.39
hot dog and fries = $13.86
vanilla cheese- cake $6.97
cola $2.24
Do rough estimate to find out how much it will cost by rounding to the ones place and adding the amounts.
Then decide you want to be a bit more precise, so round to the tenths place and find the sum of theses amounts.

B) what is the difference between the two estimations?

  • math -

    4 + 7 + 14 + 7 + 2 = ?

    4.4 + 7.4 + 13.9 + 7.0 + 2.2 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    A peice of durian cake costs $4.80.A 3 peice of yam cake cost - times as much 4 as the durian cake.how much do the 2 peices of cake cost altogether?
  2. math

    if a school has a hot-dog special for lunch. there are 18 classrooms and there are 28 students in each class. estimate to the nearest ten to find out about how many hot dogs does the school need to order?
  3. English

    My Recipe for Making a Salad Ingredients: lettuce, potatoes, cucumber, tomato, cheese, dressing How to make it 1. I rinse some lettuce by running water over it. 2. I drain it in a colander. 3. I also rinse some potatoes and cucumbers. …
  4. liberal arts

    mary and tom jointly buy the vanilla-chocolate cake for $20. Suppose that Mary values vanilla cake four times more than she values chocolate cake. Find the dollar value to Mary of each of the following pieces of the cake: a. the vanilla …
  5. math

    18 Estimate 8128 /18 by first rounding each number so that it has only nonzero digit. 20. Find the digits in the tens place, in the tenths place, and in the ten thousandths place for the following number. 465.2587 21. Round 0.681 to …
  6. 4th grade math

    3. Writing to Explain Use rounding to estimate the product 13 ! 9. Then, use compatible numbers to find the actual answer. If Alison was rounding to find how much 13 books that were $9 apiece cost, would she get a good estimate?
  7. math

    Use rounding to estimate the product 12*9. Then, use compensation to find the actual answer. If Alison was rounding to find how much 12 books that were $9 apiece cost, would she get a good estimate?
  8. math

    An order of potato skins is sold for $3.95. The individual items to prepare this order cost: $0.89 for the potato; $0.30 for cheese; $0.15 for sour cream; and $0.08 for bacon. An order of cheese fries is sold for $3.75. The items to …
  9. English

    Five sentence paragraph. To make a perfect turkey sandwich you will need, butter knife, turkey, cheese,mayo, lettuce, tomato and two slices of bread. Next, place the mayo evenly on both side of the bread. On one slice of the bread …
  10. Health

    Which one of the following choices is the best option for a vegan snack?

More Similar Questions