please help

posted by .

1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units in a projected profit of?

2. waht is the break-even point problem 1 if you have the following:
fc=$3,000 selling price per unit=$15 variable cost=$2

  • economics help needed -

    You should indicate the school subject. That will usually result in a speedier response

  • please help -

    Jiskha doesn't have a tutor who specializes in economics, but try this:

    http://www.khanacademy.org/

    Scroll all the way to the bottom of this webpage to find the microeconomics and macroeconomics sections.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  2. managerial accounting

    Using the data below please do the following in an Excel spreadsheet and e-mail it directly to me. 1. Prepare an income statement using variable costing (25 points) 2. Compute the unit product cost under both absorption and variable …
  3. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  4. managerial accounting

    For year ended December 31, 2006, firm a produced and sold 12,000 units of product. Fixed expenses associated with producing the product totaled $4000 for the year. A variable cost of $3.20 per unit was incurred to produce the product. …
  5. Math, mathematics of finance

    I am stuck on these two math questions. If nyone could help me solve them it would be greatly appreciated! Here is the information: Engineering estimates indicate that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per …
  6. college statistic and algebra

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  7. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 717 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for …
  8. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  9. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  10. Math

    The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as …

More Similar Questions