math

posted by .

jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.

  • Math - incomplete -

    Please complete the question.

  • math -

    Total Fruit = 26
    as per condition
    O = 6 => O = 6
    A = 2O => A = 2.6 => A = 12
    O = 2B => B = O/2 => B = 6/2 => B = 3
    O+A+B = 6+12+3 => O+A+B = 21
    P = T.F - (O+A+B) => P= 26 - 21 => P=5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    There is a bowl of fruit on the table. There are twice as many apples as pears and one more orange than apples. Eight pieces are either oranges or bananas. There are 3 bananas. How many pears are there in the bowl?
  2. Math Mania

    A fruit stand carries apples, oranges, lemons, and pears. There are twice as many apples as oranges and 3 times as many lemons as pears. If there are 3 more oranges than pears, and p represents the number of pears, which of the following …
  3. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  4. Le math

    Tomas bought some fruit at the market. He bought twice as many melons as apples. He bought 12 more melons than oranges. He bought 11 apples. How many pieces of fruit did Tomas buy?
  5. algebra

    supose you bought eight oranges and one grapefruit for a total of $4.60. later day, you bought six oranges and three grapefruits for a total of $4.80. what is the price of each type of fruit?
  6. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  7. math

    Alex bought twice as many pears as apples. He bought 4 more pears than oranges. He bought 6 apples. How many oranges did Alex buy?
  8. Math

    Sophia buys an eqaul number of oranges and pears for a party. The oranges are bought at a price of 7 for $2 and the pears are bought at a price of 5 for $3. She pays $33 more for the pears than the oranges. How much does Sophia pay …
  9. Math

    Mrs. Kumar bought 27 apples. She bought 15 more oranges. How many oranges did she buy?
  10. Math grade 6, ratio

    Mr. Lynch bought some oranges and pears.after giving away 10 oranges, he had twice as many pears as oranges left.if he had 24 pears in the end,what was the ratio of the number of oranges to the number of pears he had at first?

More Similar Questions