Math

posted by .

Given that an English pound is worth $1.64, how much larger is a pound than a dollar? Answer in percentage terms

  • Math -

    64% larger

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Maath

    A coffee shop mixes French roast coffee worth $9 per pound with Kona coffee worth $4 per pound. How much of each type of coffee was used in order to obtain 20 pounds of a mixture worth $5 per pound.
  2. Algebra 1

    Candy worth $2.45 per pound is mixed with candy worth $2.30 per pound.How much of each kind of candy must be used to have 30 pounds of a mixture worth $2.35 per pound?
  3. math 114

    A store mixes Kentucky bluegrass worth $11 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 588 pound mixture. How many pounds of the Kentucky …
  4. Algebra

    A merchant has coffee worth 3dollars a pound that she wishes to mix with 3 pounds of coffee worth 9dollars a pound to get a mixture that can be sold for 6dollars a pound. How many pounds of the 5 dollar coffee should be used?
  5. algebra

    A pound of tin is worth $2 more than a pound of copper. Three pounds of tin are mixed with 7 pounds of copper to make bronze that sells for $3.85 per pound. How much is a pound of tin worth
  6. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure
  7. math

    A store mixes peanuts worth $10 per pound and biscuit worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 432 pound mixture.
  8. Algebra

    A store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $13 per pound. The mixture is to sell for $12 per pound. Find how much of each should be used to make a 120 pound mixture.
  9. Math

    how much candy that is worth $5 per pound must be mixed with 60 lb that is worth 4$ per pound to get a special Christmas mixture to sell for $4.40 per pound?
  10. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …

More Similar Questions