math

posted by .

If Julie bought 8 T-shirts, she would be short $28. If she bought 4 T-shirts and 3 baseball hats, she would have $17 left. If each hat cost $5, how much money did she have in the beginning?

  • math -

    Suppose Julie has j dollars.
    The price of a t-shirt is t dollars
    The price of a hat is h dollars


    8t = j + 28
    4t + 3h = j - 17
    h=5, so,

    8t - j = 28
    4t -j = -32

    4t = 60
    t = 15
    j = 92

    So, Julie has $92
    8 T-shirts cost $120, so she's $28 short
    4 T's + 3 hats = $75, so she has $17 extra

  • math -

    46

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    if shirt's are sold 3 for $50 how much would it cost if you bought 14 shirts?
  2. algebra

    the student store sells schools supplies,hats,and t-shirts with NAMS printed on them.The person who counted the hats and t-shirts can't remember exactly how many of each there were but he does remeber these 2 facts: -there were four …
  3. algebra

    Speciality t shirts are being sold online for $30 plus one time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t shirts bought. What function rule models the cost of the t shirts?
  4. algebra

    Specialty t-shirts are being sold online for $30 plus a one-time handling fee of $2.75. The total cost is a function of the number of t-shirts bought. What function rule models the cost of the t-shirts?
  5. Algebra 1

    The student council is buying school T-shirts to sell during a fundraiser. The cost (y) of school T-shirts is a linear function of the number of T-shirts bought (x). The student council can buy 100 T-shirts for $825 and 300 T-shirts …
  6. math

    If Julie bought 8 T-shirts, she would be short $28. If she bought 4 T-shirts and 3 baseball hats, she would have $17 left. If each hat cost $5, how much money did she have in the beginning?
  7. math

    If Julie bought 8 T-shirts, she would be short $28. If she bought 4 T-shirts and 3 baseball hats, she would have $17 left. If each hat cost $5, how much money did she have in the beginning
  8. algebra

    3 shirts and 2 hats cost $52. 2 shirts and 1 hat cost $32. Find the cost of each.
  9. Math

    Mr Wee bought t-shirts at $5 each and sold them at $9each. Those who bought 2 t-shirts from him were given one t-shirt free. At the end of the sale, Mr Wee made a total of $1288 and 120 t-shirts were given free. How many customers …
  10. Math

    At the same store, Peter bought 2 pairs of pants and 5 shirts for $61, and jissica bought 3 pairs of pants and 2 shirts for $64. How much does 1 pair of pants cost?

More Similar Questions