Post a New Question

math

posted by .

Christine went shopping and bought each of her eight nephews a gift., either a video costing $14.95 or a cd costing $16.88. She spent $127.32 on the gifts. How many videos and how many cds did she buy?

  • math -

    Never mind on this one as well. I figured it out as well. It took me a minute. lol

    4 videos and 4 cds.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    A person bought 17 gifts for his nieces and nephews. The gifts were dolls for the nieces at $12.99 each, and robots for the nephews at $10.99 each. The total spent was $198.83. How many of each gift was bought?
  2. math

    christine went shopping and bought each of her six nephews a gift, either a video costing $14.95 or a Cd costing 16.88. she spent 91.63 on gifts how many videos and how many cd's did she buy
  3. algebra

    Christine went shopping and brought each of her eight nephews a gift , either a video costing 14.95 or a cd costing 16.88. she spent 133.41 on the gifts. How many videos and how many cds
  4. Math

    Henry went to two different music stores to buy some new CDs. At Store A he bought 5 CDs for $70. At Store B he bought 6 CDs for $78. Which store had the best price for a CD and by how much?
  5. b.mathematics

    a shopkeeper allows a discount of 15% on his shop. how much money can a man save if he buys a bag costing rs2500, a shaving set costing rs890 and iron costing rs 2800?
  6. Math

    Caitlin has a $10 gift certificate to a music store. She has chosen a number of CDs from the $7 bargain bin.If the cost of the CDs is $32 after the gift certificate is credited how many CDs did she buy?
  7. algebra

    coffee shop plans to mix grage a cogge costing $9.50/lb and grade b coffee costing &7 /lb to yield a 20lb blen costing $8.50/lb. how many pounds of each to make the blend?
  8. Math

    George bought some CDs at his local store. He paid $15.95 for each CD. Nora bout the same number of CDs from a store online. She paid $13.95 for each CD, but had to pay $8 for shipping. In the end, both George and Nora spent the exact …
  9. maths

    You have R200 to buy a cow costing R10.00 sheep costing R2.00 a chicken costing R0.10,no change must be leftover from R200 total number of animals is to be 100
  10. Algebra

    Luanne bought 50 stamps, some costing 37 cents and the rest costing 22 cents. She paid the postal clerk a total of $13.25 for all the stamps. How many of each type of stamp did Luanne buy?

More Similar Questions

Post a New Question