Math

posted by .

Jim's sandwich cost the same as the comjbined cost of his salad and milk. The sandwich cost three times as the milk. The salad cost $0.20 more than twice the cost of the milk. How much did Jim's lunch cost?

  • Math -

    Sandwich = 3 milk

    Salad = 2 milk + .20

    3 milk = milk + 2 milk + .20

    Milks cancel each other out, leaving the equation as unsolvable. Do you have any typos?

  • Math -

    The answer is no solution, unless ur teacher says it has one. I had ethe same problem and its no solution. Hope this helps

  • Math -

    eskettit

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    jim's sandwich cost the same as the combined cost of his salad and milk. the sandwich cost three times as much as the milk. the salad cost &0.20 more than twice the cost of the milk. how much did jim's lunch cost?
  2. Nutrition of the young child

    Which one of the following lunches provides in both color and texture?
  3. childcare

    which one of the following lunches provide a variety in both color and texture?
  4. Economics

    Jim buys only milk and cookies. a. In year 1, Jim earns $100, milk costs $2 per quart, and cookies cost $4 per dozen. Draw Jim's budget constraint.
  5. Math

    The cost of a lunch of 3 sandwiches, 7 cups of coffee and 1 donut is $3.15. The cost of a lunch of 4 sandwiches, 10 cups of coffee and 1 donut was $4.20 at the same cafe. How much will 1 sandwich, 1 cup of coffee and 1 donut cost?
  6. English

    Read the sentenced Add commas when they are needed. I don't know how to skate but I can learn. Comma after skate Mom and Dad fixed dinner and my sister and I washed the dishes. Comma after dinner I wanted to go yet something held me …
  7. algebra

    Your research the average cost of whole milk for several years to look for trends the table shows your data what is the equation for a line of best fit how much would you expect to pay for a gallon of milk in the year 2023 Year, 1998, …
  8. English

    May I take your order? - Yes, please. I'll have a steak sandwich, one fruit salad, and a milk. ----------------------------- What does 'a milk' mean in the last sentence?
  9. math

    Milk was purchased for $48.00. Due to the price increases, this was 2.3 times the cost of milk two years ago. What was the cost of milk two years ago?
  10. Math

    Madison and Jim paid $21.08 for 1 large pizza,2 salads With the same price,and 2 drinks With the same price. The pizza cost $11.70,wich was 3 times as much as the cost of one salad.They also used a coupon for $2 off their purchase. …

More Similar Questions