Math

posted by .

Algebra Solving Equations by multiplying OR dividing. GRADE 9 LEVEL

Kurt and four friends are
eating in the food court at South CenterMall. They will divide the bill equallyamong the five of them. Two friendsorder hamburgers and two order pizza.All of them order soda. Kevin has only $3.75 with him. What can Kurt order to so that each will pay only $3.75?

$2.50 Hot dog
$1.75 Pizza
$3.25 Hambergure
$1.25 Soda

  • Math -

    Kurt can order a hot dog because you know that if they each pay $3.75 the total can be 5*3.75= $18.75 at max and they already bought two hamburgers, so 2*3.25= $6.50, two pizzas, so 2*1.75=$3.50, and five sodas, so 5*1.25=$6.25. Of their $18.75 they have spent 6.50+3.50+6.25=$16.25, meaning that Kurt is left with the $2.50 to buy a hot dog.

  • Math -

    2.50 x 1 = 2.50
    1.75 x 2 = 3.50
    3.25 x 2 = 6.50
    1.25 x 5 = 6.25
    = 18.75/5

    Kurt will have to order a hot dog.
    AHHH THANKS BRIANNA

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra 1

    I'm stuck on this problem. Can you help? -4x-9y=1 -x + 2y =-4 WHat is x and y?
  2. ALGEBRA

    A GROUP OF STUDENTS GO OUT TO LUNCH. IF TWO HAVE HAMBURGERS AND FIVE HAVE HOT DOGS, THE BILL WILL BE $8.00. IF FIVE HAVE HAMBURGERS AND TWO HOT DOGS, THE BILL WILL BE $9.50. WOULDNT THE ANSWER BE $1.50
  3. pre- algebra(MATH)

    I need help with pre-algebra solving equations by multiplying or dividing. Can you help me with this homework for free?
  4. math...word problem

    Kurt has a number of turkeys to give out to needy people and is going to have two friends help him. Alex received half of the turkeys, plus 5. David received half of what was left, plus 10. Kurt decided to keep 10 turkeys to give away …
  5. 11th grade Algebra 2

    A retaurant sold a total of 418 largeand small hanburgers during one day. Total hamburger sales were $1077. Large hamburgers sold for $3, and small hamburgers sold for $1.50. Write a system of liner equations can be used to find, l, …
  6. family math problem solving

    ms. jones my great cat ate 125 hamburgers over a five day period. each day she ate seven more hamburgers than the previous day. how many hamburgers did she eat on the first day
  7. math

    a group of students go out for lunch. if two have hamburgers and five have hotdogs, the bill will be $8.00. if five have hamburgers and two have hotdogs,the bill will be $9.50. what is the price of a hamburger?
  8. Multiplying and Dividing Decimals

    Sam and 3 friends ate lunch at Red Lobster. They decided to split the bill evenly. The total bill was $71.80. How much was each person's share?
  9. Math

    you have four $1 bills, two $5 bills, five $10 bills, and five $ 20 bills in your wallet. You select a bill at random. Without replacing the bill, you choose a second bill. What is P($1, then$ 10)?
  10. math Help

    Multiplying and Dividing Fractions Carol is baking cookies and needs two and one-fourthcups of flour, two-thirdscup of white sugar, one-fourthcup of brown sugar, andone -sixteenth cup of baking soda. Use this information to answer …

More Similar Questions