math

posted by .

how do you find the average cost per ounce of prepackaged items? and then convert to pounds?
I have four items total ounces of 400 and total cost of $23.73

  • math -

    23.73 / 400 = $0.059 per ounce

    1 pound = 16 ounces

    400 / 16 = 25 pounds

    0.059 * 25 = ? cost per pound

  • math OOps! -

    Oops -- stupid mistake!

    0.059 * 16 = ____ cost per pound

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using …
  2. math

    At a production level of 1400 items, the total cost is $7250 and the marginal cost is $25. Use this information to estimate the costs of producing the following number of items. Your answers should be whole numbers. a) 1401 items . …
  3. Math - average rate problems(check + help)

    The total cost, c, in dollars of operating a factory that produces kitchen utensils is C(x)=0.5x^2+40x+8000, where x is the number of items produced in thousands. a)Determine the marginal cost of producing 5000itmes and compare this …
  4. math

    The function gives the cost to manufacture x items. C(x) = 20,000 + 5x − x2 20,000 ; x = 20,000 Find the average cost per unit of manufacturing h more items (i.e., the average rate of change of the total cost) at a production …
  5. MAT 126

    1. Save a cash register receipt from a shopping trip to the food market, or borrow one from a family member or friend. The cost of four prepackaged food items that are sold by weight and the cost of at least three fresh fruits, or …
  6. MATH

    You wish to mentally estimate the total cost of items that have the following prices: $1.85, $.98, $3.49, $9.78, and $6.18. Rounding off the items to the nearest half-dollar, your estimate of the total cost of these items is A. $22.50. …
  7. quantitative analysis

    consider a manufacture whose total cost of producing x items is given by c(x) = 10000 + 5x+1/9x^2 a) what is the average cost function of A(x) = c(x)/x?
  8. calculus

    1. (30 points) Consider a manufacturer whose total cost of producing x items is given by c(x)=10000+5x+1/9x^2. a. What is the average cost function A(x)= c(x)/x?
  9. Calculus

    Consider a manufacturer whose total cost of producing x items is given by c(x)=10000+5x+1/9x^2. a. What is the average cost function A(x)= c(x)/x?
  10. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is 0.01q^3-0.6q^2+13q …

More Similar Questions